פעילויות Out Door Traninig – ODT

פעילויות ODT הנן פעילויות המסייעות לגיבוש הקבוצה והזדמנות מצוינת לחוויה חדשה ובלתי רגילה לעובדים, שאינה מאפיינת את חיי היומיום בארגון. פעילויות אלו דורשות מהעובדים לעבוד בשיתוף פעולה וכיחידה אחת הפועלת למען אותה מטרה.

פעילויות ODT מאפשרות לכל אחד מחברי הקבוצה לבוא לידי ביטוי גם אם בעצה וגם אם בהובלת המשימה. הפעילויות תורמות רבות לתחושת השייכות של העובדים ומפתחת את יכולות ההקשבה אחד לשני.

המשתתפים בפעילות מסוג זה יחוו תחושת גאווה לאחר ההצלחה במשימה, בייחוד אם הצליחו לנצח את הקבוצה השנייה. אך גם אם לא, כל קבוצה תישאר עם טעם טוב בפה מהתנסות בחוויה מיוחדת, אנרגטית ובלתי רגילה. פעילויות ODT דורשות מהמשתתפים לפעול בדרכים יצירתיות, מעלות מוטיבציה, פתרון בעיות, התלהבות ודבקות במטרה.

פעילויות חווייתיות מסוג זה נוטות להסיר את מחסומי העובדים ולהשכיח את סימני ההיררכיה בארגון. הסרת מחסום זה תורמת לביצוע המשימה הנדרשת מהם ע"י שימוש במיומנויות של כל המשתתפים, מהעובד הבכיר ועד העובד הזוטר, המסייעות בפתרון בעיות לא שגרתיות שמאפיינות את פעילות ה-ODT. מכיוון שכל העובדים פועלים למען אותה מטרה, חשיבותם של כל אחד מהמשתתפים שוות ערך להצלחת המשימה.

יצירת מנהיגים ובניית אמון
בניית צוות חדש במהלך יום כיף בטבע תורמת רבות לשיפור הביטחון העצמי. הצבת אנשים במצבים בלתי רגילים, מאתגרים את יכולות הקבוצה להתמודדות עם בעיות בלתי צפויות, שמגלות מנהיגים חדשים. אנשים הבולטים בהנהגת פתרון בעיות בפעילויות אתגריות, לרוב יהיו אנשים המתאימים לתפקידי המנהיגות בארגון.

יום גיבוש אתגרי מציע אלטרנטיבה שונה לפעילויות רגילות לגיבוש ובניית צוות, בכך שהוא מעודד וגורם לעובדים לפתרון בעיות בדרכים יצירתיות ובחשיבה מחוץ לקופסה. כמו כן, חשוב שהתחרותיות בפעילות לא תוביל לסכסוכים, אך דרושה מידת מתח יצירתי ומלהיב שיקנה לעובדים תחושה שיש בהם צורך להצלחת המשימה.

פיתוח צוות בחיק הטבע גורם לעובדים להרגיש רגועים ונינוחים יותר, באווירה טובה שיוצאת מהשגרה ומהחדרים הסגורים. הלמידה שנוצרת במהלך פעילות אתגרית מיושמת לאחר מכן גם בסביבת העבודה היומיומית. פיתוח נקודות החוזק הן של הפרט והן של הקבוצה מאפשר לעובדים לתת אמון אחד בשני ותורם לתקשורת דינמית עם עמיתיהם.

כאשר פעילות אתגרית מתכוננת בצורה נכונה, היא תגרום לחברי כל קבוצה לראות את הדברים בצורה אחרת ומנקודת מבטו של האחר, מה שיכול לעזור לפתרון סכסוכים ומחלוקות. כשמוציאים את העובדים מחוץ לשגרת העבודה היומיומית ושמים אותם במקום שאינו מוכר להם כדי לפתור בעיות חדשות, הצורך בפתירת הבעיות יגרום להם להתחבר אחד לשני בצורה מהירה ביותר. כאשר העובדים בארגון נותנים אמון אחד בשני, הם ירגישו פחות מאוימים בהצגת רעיונות, החלטת החלטות, הובלת משימות וכדומה.